Submarine Institute of Australia

Bringing discussion and research to the surface
 

The Program for SubSTEC4 is under development

The program is under development and will be published shortly.

 

Monday 13 November 2017
SubSTEC4 - Day 1
Session 1 - Industrial and University Laboratory Visits
Start Finish Session Activity Speaker, Venue etc
10:00 16:00 Visits Visits to Industry and Universities Various venues by bus
18:00 20:00 CTP Opening Reception  and Submarine Engineer of the Year Award: sponsored by MacTaggart Scott Australia Adelaide Convention Centre (ACC) - Foyer AB
         
Tuesday 14 November 2017
SubSTEC4 - Day 2
07:30 08:15 Reg Registration & Refreshments Foyer AB
Session 1 - Plenary Session (1) Hall A
8:15 8:30 Admin

Opening Comments and Admin

Mark Sander (SIA President) and Steve Davies (Master of Ceremonies)
8:35 8:45 Welc Welcome to South Australia Hon Jay Weatherill MLA. Premier of South Australia
8:50 9:15 1-1 Opening Address Hon Christopher Pyne MP - Minister for Defence Industry
9:20 9:45 1-2 Managing our Submarine Force: The Transfer from COLLINS to FSM Vice Admiral Tim Barrett AO, CSC, RAN - Chief of Navy
9:50 10:15 1-3 FSM - Sovereignty and the Supply Chain Rear Admiral Steve Johnson USN (rtd) - General Manager Submarines, Capability Acquisition & Sustainment Group (CASG)
10:15 10:40 Break Morning Session Break sponsored ........... Foyer AB
Session 2 - Plenary Session (2) Hall A
10:45 11:10 2-1 Expanding and Managing the Shipbuilding Workforce - an Industry Perspective Megan Lilly - Head of Workforce Development Australian Industry Group
11:15 11:40 2-2 Expanding and Managing the Shipbuilding Workforce - a Union Perspective Andrew Dettmer - National President, National Secretary Australian Manufacturing Workers Union
11:45 12:10 2-3 'State of the Union' Commodore Tim Brown, RAN - Director General Submarines, Navy Headquarters
12:10 13:10 Lunch Luncheon Break sponsored by Forgacs Marine & Defence Foyer AB
Session 3 - Multi-Lateral Liaison Hall A
13:15 13:40 3-1 Sovereignty as a Facet of International Liaison Rear Admiral Greg Sammut, CSC, RAN - Head, Future Submarine Program, CASG
13:45 14:10 3-2 Technical Strategic Liaison
14:15 14:40 3-3 International interchange of a Skilled Workforce - Associated Issues Rear Admiral Steve Lloyd RN Rtd - former Program Manager, UK Astute and Successor Program [invited]
14:45 15:15 Break Afternoon Session Break sponsored by ........ Foyer AB
Session 4 - Preparing for the Future Hall A
15:35 16:00 4-1 Gold Sponsor's Address Michael Oliver - Program Manager, Lockheed Martin Australia
16:05 16:30 4-2

Observations from the Opposition

Hon. Richard Marles MP - Shadow Minister for Defence
18:30 19:00 PDD Pre-Dinner Drinks sponsored by ........... Panorama Foyer, Adelaide Convention Centre
19:00 22:30 AD Annual SIA Dinner sponsored by Defence SA
Dinner Wines sponsored  by PMB Defence
Panorama Ballroom
Dinner Speaker: The Hon Kim Beazley, AC (invited)
   
Wednesday 15 November 2017
SubSTEC4 - Day 3
07:30 08:15 AGM Annual General Meeting of the Submarine Institute of Australia Financial Members only Hall A
07:30 08:15 Reg Single Day Registration & Refreshments Foyer AB
Session 5 - Building on Experience (1) Hall A
08:20 08:25 Admin Opening Comments & admin Mark Sander, President, SIA and Steve Davies, Master of Ceremonies
08:30 08:50 5-1 Providing Adequate Shipbuilding skills for the future The Hon. ................................Minister for ..................
08:55 09:20 5-2 Sovereignty in Science Dr David Kershaw, CMOD Defence Science & Technology Group (DSTG)
09:25 09:50 5-3 From Collins to FSM - learning from Oberon to Collins RADM Peter Briggs AO CSC RAN Rtd - former President, Submarine Institute of Australia
0950 10:20 Break Morning Session Break sponsored by APC  TechnologyFoyer AB  
Session 6 - Building on Experience (2) Hall A
10:25 10:50 6-1 M. Gerard Autret - Chief Technical Officer, DCNS Australia
10:55 11:20 6-2 Dr Hans Ohff PhD - former CEO ASC
11:25 11:50 6-3 CDRE Paul Greenfield AM RAN Rtd (invited)
11:50 12:50 Lunch Luncheon - Available for Sponsorship Foyer AB
Sessions 7-8 - Streamed Technical Papers
    Stream 7A - Strategic Capability Enhancements Hall A Stream 7B - Supply Chain & Asset Management Room E1
12:55 13:20 7A-1 Post-graduate Submarine Design Courses - A Unique Catalyst for Australian Engineers Éric Fusil - Future Submarine Program, ASC 7B-1 Integrating Research, Education & Manufacturing Roger Binns - Associate Dean (Research), Australian Maritime College, Uni of Tasmania
13:25 13:50 7A-2 Submarine Rolling RDT&E Adrian Depetro - Modelling & Decision Support Lead, BMT Design & Technology 7B-2 Supply Chain Lessons Learnt Tanya Pimblett - Supply Chain Manager, ASC
13:55 14:20 7A-3 Maintaining Sovereign Capability Noman Dong - Senior Engineer, Thales Underwater Systems 7B-3 Applying Asset Management to sustain a Multiclass Fleet Tobias Lemerande - CCSM Fleet Maintenance & Modernisation Manager, ASC
14:25 14:50 7A-4 Sovereignty in a Resource-Constrained Environment Graeme Dunk 7B-4 Submarine Collaborative Working Environment Sean Williams - Babcock Pty
14:50 15:20 Break Afternoon Session Break - Available for Sponsorship Foyer AB
    Stream 8A - Maintenance & Sustainability Hall A Stream 8B - Future Systems Forecasts Room E1
15:25 15:50 8A-1 Fatigue & Dive Cycle Assessment for Collins Class Submarines Luke Cannata - Lead Engineer, ASC 8B-1 Cross-Platform Challenges Andrew Davis - Technology Manager, Ultra Electronics - PMES
15:55 16:20 8A-2 Sustainability supporting Submarine Maintenance Mitchell Bacon - Environment Advisor, ASC 8B-2 Hybrid Submersible Frigate Chris Skinner - Editor, Australian Journal of Multidisciplinary Engineering
16:25 17:20 8A-3 Equipment Long-Term Support Management Concept Philippe Novelli - Managing Director, ECA Group 8B-3 Lightweight Mechanism for building Heavyweight Systems Ted Huber - Managing Director, Acacia Research
17:25 17:50 8A-4 ASC Collins Class Submarine Maintenance Capability Improvement Tim Hosking - Business Improvement and Transformation Manager, ASC 8B-4 Submarine Concept Design Presented by the Author of the Winning Student Paper - University of Adelaide Submarine Design Course
18:00 20:00 Poster Networking Session and Poster Papers  Featuring University of Adelaide Submarine Design Course - sponsored by Nova Systems Foyer AB
               
Thursday 13 November 2017
SubSTEC 4 - Day 4
07:45 08:40 Reg Single Day Registration & Refreshments Foyer AB  
Technical Keynote Address Hall A
08:45 09:10 Key Defence Research and Education at the University of Adelaide, a Fundamental Input to Capability Professor Michael Webb - Director Defence & Security, University of Adelaide
Sessions 9-12 - Technical Papers
Stream 9A - Submarine Safety & Materials Hall A Stream 9B - Submarine Combat Systems Room E1
09:15 09:40 9A-1 Improving the effectiveness of submarine emergency surfacingLanger Dr Thomas Langer - Airbus Safran Launchers GmbH 9B-1 A Lightweight Mechanism for building Heavyweight Systems Ted Huber - Managing Director, Acacia Research
09:45 10:10 9A-2 Cyber Security Challenges Dr Keith Joiner - Senior Lecturer, Test & Evaluation, University of NSW 9B-2 ASC Combat Systems Integration Josep Gudayol - FSM Principal Engineer FSM, ASC
10:10 10:40 Break Morning Session Break - available for Sponsorship Foyer AB
Stream 10A - Platform Hall A Stream 10B - Optronics Room E1
10:45 11:10 10A-3 ASC Materials Capability Ingrid Brundin - Specialist Materials Engineer, ASC 9B-3 Interia-Vision Hybridization - New Perspectives for Submarines Dr Pierre-Olivier Nougues - Safran
11:15 11:40 10A-4 Remote Identification of Materials Dr Jim Byrnes - President, Prometheus Inc. 9B-4 Submarine Outboard Electro-Optics Douglas Whyte - CEO Hydro Group plc
11:45 12:10 10A-5 Improving Toughness of Composites Steve Barlow - Managing Director, Airspeed 9B-5 Submarine Visual Systems John MacDonald - Head of Naval Optronics, Thales UK
12:10 13:10 Lunch Luncheon Break - Available for Sponsorship Foyer AB
Session 11A - Platform Technologies Hall A Stream 11B - Acoustics and Sonar Room E1
13:15 13:40 11A-1 Design & Challenges of Lithium-Ion Battery Technology Adrian DePetro - Modelling & Decision Support Lead, BMT Design & Technology 11B-1 ASC CCSM Digital Environment Gavin Hamilton - Chief Technology Officer, ASC
13:45 14:10 11A-2 From Space to the Deep Sea Thomas Muerling - Director of Global Defense and Security, Teledyne Marine 11B-2 Within and Beyond ASW Adam Waldie - Product Manager Submarines, Thales Australia
14:15 14:40 11A-3 Submarine Tank Inspection Robots Rowan Pivetta - PhD Student, Flinders University 11B-3 Water Column Effects on Sonar Dr Adrian Jones - DST Group
14:40 15:10 Break Afternoon Session Break - Available for Sponsorship Foyer AB  
    Stream 12A - Submarine Materials Hall A Stream 12B - Signature and Acoustics Room E1
15:15 15:40 12A-1 Electro-Actuation of Submarine Control Surfaces Steven Brown - Development Manager, MacTaggart Scott Ltd 12B-1 Specifying & Assessing Submarine Signature Performance across the Platform Lifecycle Jonathan Carter/David Miles - Atlas Elektronik UK
15:45 16:10 12A2 Submarine Escape: Hood Inflation System Development Program Trevor Charsley - Hale Hamilton 12B-2 Reduction of Emitted Vibrations Murdo Matheson - R&D Enginner, MacTaggart Scott Ltd
16:10 16:15 Shift Leg-stretch while Room E1 moves Shift Move to Hall A
16:20 16:30 Shut Closing Remarks Mark Sander - President, Submarine Institute of Australia Hall A
   

 

 

 

 

- Executive
Committee

- Shop

- Program
- Fees
- Accommodation
- Venue
- Registration
- Sponsorship
& Advertising

- AGM
- Resources
- General Information

- Sponsor
Applications

- Links
- Submarine 2020
- Centenary of Submarines
-
Submarine AE2
- Expedition Turkey 2007
- Constitution
- Applications
- Members Area

- Contact

- News
- Newsletter sign up
- World War I
- Between the Wars
- World War II
- The RAN Oberon Class
- The Collins Class